Když se zima přehoupne z ledna do února, zdá se nadále, že její moc je silná a neoblomná. Ale dny se pomalu prodlužují a návrat očekávaného jara se stále blíží. Ačkoliv sníh a nízké teploty tomu ještě příliš nenapovídají, nejranější rostliny se již připravují na začátek vegetace. Svými květy nás mohou potěšit různé kultivary vilínů (Hamamelis) i některé rané druhy kalin (Viburnum). Taktéž na dlouhých výhonech jasmínu nahokvětého (Jasminum nudiflorum) můžeme již v únoru sledovat nádherné žluté květy, které jsou neklamným důkazem jara, klepajícího na dveře. V teplejších polohách koncem měsíce objevíme první květy lískovníčků (Corylopsis), nebo alespoň intenzivní nalévaní jejich pupenů.
Ale ještě jedna rostlina patří tomuto období. Možná ji znáte z parků, zahrad či předzahrádek. Turisté, botanici či ochránci přírody ji však mohou celkem důvěrně znát i z naší krajiny. Tato milá rostlinka roste i u nás ve volné přírodě, potkat ji můžeme třeba na slunečních pasekách, okrajích lesů i kolem turistických stezek ve středních i vyšších horských polohách. Také na ni narazíme přímo v lese, nejčastěji v bukovém nebo smíšeném porostu. Její ctěné jméno je lýkovec. Platné latinské pojmenování Daphne pochází z řeckého jména pro vavřín a také se pojí s pověstí o dívce, která se proměnila v keř. Nehledě na pověsti a minulost této zajímavé dřeviny, nás budou ponejvíce zajímat její vlastnosti a krásy, kterými nás může potěšit.
Ačkoliv lýkovců je celá řada a rostou v různých oblastech světa, naší elegantní rostlinou předjaří je lýkovec obecný (Daphne mezereum). Je to listnatý opadavý keřík, který obvykle dorůstá do velikosti kolem 70 cm, ale letité exempláře dosahují v optimálních podmínkách někdy až výšky 150 cm. Největší efekt můžeme od lýkovce obecného očekávat právě v předjaří, kdy se z pupenů vyvíjejí sice drobné, zato četné růžové květy. Kromě základního, růžově kvetoucího lýkovce se setkáváme i s jinými odrůdami, které se liší třeba dobou kvetení, tvarem či barvou květů. Tyto odrůdy jsou však poměrně neobvyklé a v obchodní síti jsou relativně vzácné. Občas se ovšem setkáme s odrůdou, která nás překvapí sněhově bílou barvou květů. Tato odrůda se jmenuje Daphne mezereum 'Album' a patří mezi velmi efektní rostliny. Všechny formy lýkovce obecného se vyznačují silnou, až pronikavě výraznou vůní květů. Z květů se vyvíjejí drobné červené plody, které dozrávají někdy v polovině léta. Plody, nakonec i jako rostlina celá, jsou jedovaté. Z hlediska běžného pěstování tato skutečnost nemusí být žádnou příčinou k vyškrtnutí z rejstříku oblíbených rostlin, rozhodně však není pěstování lýkovce dobrým tipem pro situace, kde se volně pohybují malé děti. Ve spojení s touto informací je potřebné dodat, že lýkovec patří do velké skupiny léčivých rostlin, ale vzhledem k vysokému stupni toxicity rozhodně nepatří k bezpečným prostředkům lidového léčitelství.
Pěstování lýkovce obecného není v zásadě složité, protože právě tento druh se vyznačuje vysokou odolností vůči mrazu a celkovou skromností. Ideálním místem pro výsadbu lýkovce je stanoviště v loudavém stínu či v polostínu. Lýkovec potřebuje vlhkou, ale dobře propustnou půdu bohatou na humus. V hlubším stínu sice prosperuje, ale kvete jenom sporadicky nebo vůbec. Na slunečném stanovišti se mu bude dařit rovněž dobře v případě, že rostlině zabezpečíme dostatečný přísun vláhy. Vedle biologických nároků je také důležité najít této rostlině dobré místo z pohledu uživatele zahrady. Pro velmi časné kvetení by tato zajímavá rostlinka rozhodně neměla stát ve vzdáleném rohu zahrady, kde je v zimním období malá pravděpodobnost, že bychom ji vůbec mohli vidět, natož se radovat z jejích něžných květů. Proto se pokusíme pro ni najít místo v přední části zahrady či v předzahrádce, nebo vedle chodníčku, který vede do domu. Lýkovce můžeme taktéž pěstovat i ve větších nádobách v kombinaci s jinými okrasnými rostlinami. Takto kombinovaná nádoba nabízí pěstitelům různé možnosti načasování rozmanitých efektů na jednotlivá období roku. Pěstování v nádobách navíc umožňuje potěšení z různých rostlin i na poměrně omezeném prostoru balkonů či teras.
Krása lýkovců je sice stejně pomíjivá jako krása mnoha jiných rostlin, dává nám však dobrou příležitost těšit se z jemné krásy říše rostlin ještě v období, kdy se ostatní zahradní rostliny teprve v tichosti a nenápadně připravují na očekávaný jarní festival barev.